اسکیپ باکس

اسکیپ باکس (جعبه فرار) جدیدترین محصول ما و یک بازیِ رومیزی با سبکِ اتاق فرار است. در واقع اسکیپ باکس را می‌توان نقطه‌ی تلاقی اسکیپ روم‌ها و بازی‌های رومیزی دانست. این محصول، پس از <<اسکیپ آنلاین>> دومین محصول ما است که می‌تواند تجربه‌ی بازی اتاق فرار را، بدون نیاز به مراجعه حضوری و در هر مکانی که دوست داشته باشید، برای شما فراهم کند.
اسکیپ باکس به عنوان اولین بازیِ رومیزیِ ایران در سبک اتاق فرار، در اسفند ماه سال 1399 توسط تیمِ اسکیپ روم دات آی ار معرفی و منتشر شد. ایده‌ی اولیه‌ی ساخت این محصول، پس از شروع همه‌گیریِ بیماریِ کرونا و با هدف به وجود آوردنِ امکانی برای تجربه‌ی اتاق فرار بدون نیاز به خارج شدن از منزل، شکل گرفت. اولین سناریو اسکیپ باکس ویروس است و دقیقا روایتی از شروع یک پاندمی را به نمایش می‌گذارد و بازیکنان با هدف پیدا کردن واکسن، درگیر چالش‌ها و معما‌های بازی می‌شوند.
پس از استقبال کم نظیر از سناریوی ویروس، بازی دوم، یعنی اسکیپ باکس قلب سیاه در ژانر جنایی و کارآگاهی منتشر شد. این بار بازیکنان درگیر یک معمای قتل می‌شوند و تلاش می‌کنند تا از رازِ یک جنایت، پرده‌برداری کنند.
از ویژگی‌های منحصر به فرد این بازی رومیزی، می‌توان به اپلیکیشن اختصاصی این بازی اشاره کرد. شما در کنار این جعبه‌ی اسرار آمیز، نیاز به این اپلیکیشن هم خواهید داشت. بسیاری از قفل‌ها و مکانیزم‌های بازی داخل همین اپلیکیشن قرار دارند و علاوه بر این، تایمر بازی و سیستم راهنمایی دهنده‌ی بازی هم همین اپلیکیشن است و به نوعی نقش بازیگردان(Game master) را در بازی شما ایفا می‌کند.
اسکیپ باکس درست مانند اتاق فرار و هر بازیِ معما محور، تنها یک بار قابل بازی شدن است. این نوع بازی‌ها در دنیای بازی‌های بردگیم با نام لِگِسی گیم (Legacy game) شناخته می‌شوند. لگسی گیم‌ها از سال 2011 وارد عرصه‌ی بازی‌های رومیزی شدند. جالب است بدانید برترین بازی رومیزیِ دنیا (بر اساس رنکینگ سایت Boardgamegeek.com) یعنی بازیِ Gloomhaven یک لگسی گیم است. هدف در این نوع بازی‌ها این است که در همان یک باری که بازی انجام می‌شود، برای بازیکن تجربه ای بسیار جذاب‌تر و خاطره‌انگیز‌تر نسبت به بازی‌های رومیزی عادی ایجاد کند. اسکیپ باکس هم از این قاعده مستثنا نیست و اجزایی که داخل جعبه‌ی بازی با آن‌ها مواجه می‌شوید، شما را غافلگیر خواهد کرد.

بازی‌های یکبار مصرف یا لگسی نوع نسبتا جدیدی از بردگیم هستند که در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. این بازی‌ها از این جهت منحصربه‌فرد هستند که فقط یک بار می‌توان آن‌ها را بازی کرد، زیرا بازی با هر بازی تغییر می‌کند. 
مفهوم بازی های بردگیم لگاسی یا بردگیم یکبارمصرف برای اولین بار در سال 2011 با انتشار(ریسک لگاسی) Risk Legacy معرفی شد. این بازی برداشتی جدید از بازی کلاسیک ریسک بود، با پیچ و تاب بیشتر. هر بار که بازی انجام می‌شد، بازیکنان تغییرات دائمی در صفحه بازی ایجاد می‌کردند، برچسب‌ها را اضافه می‌کردند و روی تخته می‌نوشتند تا تغییرات را منعکس کنند. این بدان معنی بود که هر مرحله از بازی متفاوت بود و بازیکنان نمی توانستند به سادگی بازی را تنظیم مجدد کنند و دوباره شروع کنند.
از زمان انتشار Risk Legacy، بردگیم‌های لگاسی دیگری منتشر شده‌اند که هر کدام تجربه‌ای منحصربه‌فرد و هیجان‌انگیز از بازی را ارائه می‌کنند. برخی از بردگیم‌های یکبار مصرف یا لگاسی معروف عبارتند از Pandemic Legacy، Gloomhaven: Jaws of the Lion و Betrayal Legacy.
بردگیم پاندمیک لگاسی یک بازی مشارکتی است که در آن بازیکنان با یکدیگر همکاری می کنند تا از انتشار یک ویروس کشنده جلوگیری کنند. این بازی در طول یک سال انجام می شود و هر ماه نشان دهنده یک بازی متفاوت است. همانطور که بازیکنان در طول بازی پیشرفت می کنند، تغییرات دائمی در آن ایجاد می کنند